Prečo vzťahy? Prečo v práci?

Keď chceme prestať fajčiť alebo schudnúť, základný faktor úspechu alebo neúspechu našej snahy je sociálna podpora. Ak nám fandí naše najbližšie okolie, nebodaj sa naši blízki pridajú k nám, máme 5x vyššiu šancu dosiahnuť svoj cieľ.

V pracovnom kontexte je to podobné. Najnovšie prieskumy Gallup napríklad preukázali, že ak máme na pracovisku dobrého priateľa, pravdepodobnosť nášho aktívneho angažovania sa (engagement-u) 7-násobne rastie. 

Angažovanosť je IN

Angažovaný zamestnanec je v súčasnosti svätým grálom každej firmy.  Prieskumy zo sveta, aj zo Slovenska a Čiech potvrdzujú, že angažovanosť zamestnancov sa stáva čoraz väčšou prioritou firiem – bez ohľadu na sektor.  Angažovaný zamestnanec sa totiž prejavuje tak, že:

  • preukazuje zlepšovacie návrhy a kreativitu
  • berie osobnú zodpovednosť za to, aby sa veci uskutočnili
  • túži sa podieľať na úspechu spoločnosti a tímu
  • má citovú väzbu k spoločnosti a k jej poslaniu a vízii

Zároveň preiskumy ukazujú, že takýchto je ako šafránu. Prieskumy angažovanosti výskumného inštitútu ADP z roku 2018 hovoria o 16% plne angažovaných pracovníkov a 84% pracovníkov, ktorí „len chodia do práce“. Gallupov prieskum z 2022 reportuje 23% angažovaných pracovníkov a celkovú stratu $8.8 bilióna na produktivite. Síce je tá suma ťažko predstaviteľná – ale znie ako seriózny problém. Firmy nechcú tratiť, práve naopak! Chcú fungovať čo najviac efektívne.

Prečo firmy zaujíma angažovanosť?

Boli časy, kedy sa efektívnosť práce zamestnancov maximalizovala vonkajšími faktormi – cukrom a bičom. Historicky (pred vznikom odborov) zamestnávatelia operovali hlavne bičom – predlžovali pracovnú dobu, strašili ľudí ich zastupiteľnosťou, mikromanažovali ich. Z pozitívneho súdka sa naučili neskôr sľubovať (a občas aj dať) zamestnancom vyššie finančné ohodnotenie, prípadne rôzne iné benefity. 
Dnes sa veci majú inak. Pretože – či sa nám to páči alebo nie,

  • priemerný pracovný čas klesá – nie vo všetkých krajinách a odvetviach, ale predsa. Napríklad v Nemecku klesol takmer o 60 percent z 3000 hodín koncom 19. storočia na menej ako 1500 hodín ročne v roku 2010.  
  • zamestnanci majú viac príležitostí sa zamestnať inde/ získať porovnateľný a vyšší plat u iného zamestnávateľa. V Gallupovom reporte jeho autor píše: “Plat je jednoduchým lákadlom a motivácie zamestnancov. Ale nevytvára v človeku pocit psychologického vlastníctva jeho práce. Navyše, konkurencia môže tiež hocikedy zdvihnúť platy a týchto zamestnancov ukradnúť.” 
  • pracujeme viac na diaľku a strácame možnosť mikromanažovať výkon ľudí. Prieskumy ukazujú, že po pandémii Covid 19 mnoho (hlavne IT a marketingových) firiem naskočilo na trend hybridnej práce. Využívanie kombinovanej práce na home office vo všeobecnosti stúpa, aj keď v západných krajinách výraznejšie než na Slovensku. 

Firmy teda prichádzajú na to, že sa oplatí investovať do angažovanosti zamestnancov. 
Stáva sa kľúčovým faktorom, ktorý im vie priniesť 3 v 1: efektívnu prácu zamestnancov, zisk a udržanie nadobudnutého know-how v rámci firmy. 

Spokojnosť + niečo navyše

Ako teda angažovanosť zamestnancov v práci efektívne dosiahnuť?
Nie je to úplne jednoduché, ani jednoznačné. Ryan Pendell, Senior Workplace Science Editor pre Gallup píše: “Angažovaná firemná kultúra je cenná a je ťažké ju kopírovať. A to je práve základ kompetitívnej výhody firmy.”
Niečo ale vieme.
Už v 90-tych rokoch americký psychológ W. A. Kahn potvrdil, že pracovný výkon trpí, ak je zamestnanec vyčerpaný psychologicky alebo emocionálne.  Angažovanosť veľmi úzko súvisí a koreluje so spokojnosťou zamestnancov a ich psychologickou pohodou.

Preto do hry prichádza priateľstvo alebo všeobecnejšie – dobré vzťahy. Tie ľuďom napĺňajú hneď niekoľko primárnych psychologických potrieb, ako potrebu prijatia, ocenenia a blízkosti. Taktiež, v období kríz či ťažších období vzbudzujú v nás dojem, že “na to nie som sám/sama”, a tak zvyšujú našu odolnosť voči stresu a nepohode.
Ako výsledok týchto faktorov nám rastie pocit bezpečia, spokojnosti a aj chuti robiť niečo navyše.

Presne ako s tou diétou a cvičením. “Ve dvou se to proste lépe táhne”. 

V sekcii „Na čítanie“ zdieľam ďalšie zdroje na túto tému, ktoré odporúčam.

V sekcii „Ponuka“ nájdete moje návrhy, ako vám viem s touto témou pomôcť vo vašej firme.

Budem sa tiež tešiť, ak mi dáte vedieť, ako postupujete u vás vo firme!

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *