O mne
Moja práca je môj svet.
Využívam v nej všetko, čo mi bolo „nadelené“
v kombinácii s poznatkami a skúsenosťami, ktoré som v rôznych kontextoch nadobudla:
Ako teenagerka som v medzinárodných dobrovoľníckych táboroch pričuchla k zážitkovému vzdelávaniu. Zoznámila som sa s témami ako sebapoznanie, interkultúrna komunikácia, riešenie konfliktov, líderšip, vývoj skupín a diskriminácia.
Už vtedy ma práca školiteľov a lektoriek fascinovala. Vyzerala ako ideálny priestor na využitie kreativity, analytických schopností a lásky k ľuďom, ktoré mi už vtedy boli vlastné. Tak som sa začala učiť, ako efektívne učiť.
Vyštudovala som učiteľstvo a paralelne sa vyškolila za lektorku participatívneho a zážitkového vzdelávania. Absolvovala som tréningy na medzinárodnej úrovni a aktívne pracovala so študentmi a mladými dospelými – v škole i mimo nej.
S pribúdajúcimi rokmi a skúsenosťami som začala školiť komunikačné a lektorské zručnosti dospelákov – učiteľov, ľudí v štátnej správe, neziskovom sektore a aj v korporátoch . Bola som nadšená, že zážitkový prístup funguje a nachádza obľubu aj u nich!
Cez lektorovanie som sa dostala k dizajnovaniu/ písaniu vzdelávacích projektov. Napísala som vzdelávacie metodiky a príručky (nájdete v sekcii Na čítanie). Doteraz sú písanie, vymýšľanie vzdelávacích aktivít a ich lektorovanie mojimi hlavnými ventilmi kreativity.
Práca projektovej manažérky mi ale dala výborné základy aj pre iné zručnosti – od marketingu cez projektový manažment, event manažment a vedenie tímov. Tie ma sprevádzajú dodnes v biznise, aj v súkromí – v podobe komunitného aktivizmu. Organizovala som komunitné burzy, SWAPy oblečenia, či vybudovanie komunitnej záhrady. Pred 2 rokmi som založila lesný klub pre detičky predškolského veku www.liscatko.sk.
Po 20 rokoch rôznorodej pracovnej praxe ťažím zo svojich skúseností. Viem lepšie odhadnúť, čo ma v práci robí spokojnou, a čo mi naopak nevyhovuje. Viem odhadnúť, ktorý prístup, a v akej situácii aplikovať. Viem pracovať s rôznymi typmi účastníkov a skupinových dynamík. Taktiež sa orientujem vo fungovaní rôznych pracovných štruktúr a prostredí.
Študovala som pedagogiku a psychológiu vzdelávania, filozofiu a anglický jazyk.
Chcela som lepšie rozumieť svetu, vzdelávaciemu procesu a ľuďom okolo seba.
Posledných 10 rokov sa sústreďujem na spoznávanie seba samej a zákonitostí psychológie. Dospela som k názoru, že je pre mňa dôležitejšie a dosiahnutejšie skúmať nie to, aké veci naozaj sú, ale to, ako ich my ľudia vnímame (Immanuel Kant, Steven R. Covey).
Východiská a kurzy, ktoré najviac formovali môj prístup ku klientom:
1) prístup nenásilnej komunikácie, hlavne dlhodobý kurz Non-violent communication Mediation (www.cnvc.org), 2024
2) človekom centrovaný prístup C.Rogersa, 7-ročná účasť v sebaskúsenostnej encounterovej skupine
3) prístup transakčnej analýzy, kurz Vzťahová transakčná analýza v poradenskom procese a vo vzdelávaní (www.eatanews.org), 2024
4) participatívne a zážitkové vzdelávanie, kurzy od PDCS, SALTO, CoE
5) samoštúdium psychologických kníh, podcastov, článkov… (rada zazdieľam na vyžiadanie a v sekcii „Na čítanie“ )
plus každodenné situácie a diskusie s partnerom, deťmi, kamarátmi – psychológmi, učiteľmi :)…
Vďaka štúdiu angličtiny som mala možnosť pocestovať svet, školiť sa a neskôr aj pracovať v rôznych kultúrnych kontextoch.
Najviac skúseností mám so školením v rámci krajín EÚ, kedy som bola vybraná na lektorovanie viacerých projektov organizovaných Radou Európy – napríklad v Belgicku, Holandsku či Francúzsku.
Dostala som sa však aj za hranice Európy – napríklad ako školiteľka komunikačných zručností mladých profesionálov v Tunisku, či facilitátorka a manažérka projektu zbližovania rôznych kultúr v Pennsylvánii – USA.
Interkultúrne skúsenosti moju prax neskutočne obohatili, a zároveň vo mne upevnili presvedčenie, že zážitkové vzdelávanie je univerzálnou cestou k zdieľaniu poznania.